top of page

Juhi uus vajadus on mõtteviis

Juhid on targad ja edukad ning just sellepärast on juhil oluline oma mõttemaailma arendamisse järjepidevalt panustada. Juhid, kes otsustavad mõtteviisi arengusse panustada, on suutelised ettevõtet mitmeid kordi uuesti leiutama ning tööjõudu oskuslikult edasi viima nii stabiilsetes tingimustes, kui ka kaoses.

 

Mõtteviis ehk uskumuste kogum määrab selle, kas sa tegutsed, jätad tegutsemata, kuidas sa tegutsed ja milline on tulemus.

Mees märkas tee ääres elevante ning jäi neid imestunult vaatama. Teda valdas segadus sellest, et neid tohutuid olendeid hoidis kinni vaid jalgade külge seotud õhuke nöör. Mees mõtles: „Elevandid võiksid ju igal ajal ennast lahti murda, kuid mingil põhjusel nad seda ei tee“. Mees märkas elevantide treenerit. Ta lähenes treenerile ning uuris: „Miks need suurejoonelised loomad lihtsalt seisavad ning ei tee nöörist vabanemise katset?“

 

"Noh," ütles treener: „Me seome elevandid selle sama nööriga kinni juba siis, kui nad veel väga väikesed on. Elevandid kasvades usuvad, et nad ei saa lahti murda ning seega ei ürita ka vabaneda“

Mees oli üllatunud, et elevandid ju saaksid vabalt oma sidemetest vabaneda, kuid kuna nad uskusid, et see pole võimalik, jäid nad kinni sinna, kus olid.

 

Mõttemaailma arendamise vajadus

 

Juhi ja ettevõtja mõtteviis määrab selle, kas ettevõte ignoreerib, välistab või hoopis muudab surve väärtust loovaks innovatsiooniks. Mõtteviisi arendamine nii isiklikult, kui ka kollektiivselt toetab seda, et inimesed oma oskusi, teadmisi, kogemusi oskuslikult rakendaksid ning suudaksid ümbritsevat uutmoodi tõlgenda.

 

2019 aasta epideemia algus tegutsesin juhina ning surve mida jaekaubanduses kogesime oli omamoodi ärev. Arvestada tuli viiruse leviku, riigi poolt kehtestatud eriolukorraga ning loomulikult tööjõu tervise ja tasustamise küsimustega. Koos teiste juhtidega suutsime surve pöörata innovatsiooniks ning tagada seeläbi oma klientidele kiire, mugava ning viiruse levikut takistava kauba ostmise. Muudatused, mis said alguse viiruse leviku vältimiseks kujunesid uueks ja positiivseks lahenduseks klientidele ning ettevõttele. See õnnestus tänu meeskonna võimele ümbritsevat uutmoodi tõlgendada ja märgata võimalusi. Samas tean mitmeid ettevõtteid, kes jäid ootama viiruse lõppu ning tundsid, et nende tegevused on piiratud ning samuti ei olnud nad suutelised operatiivselt oma tegevust muutma.

 

Takerdudes mõtteviisi...

 

Teeme seda, mis eile töötas– teeme seda lihtsalt paremini, kõvemini ja kiiremini ning see on piisav selleks, et homme suurelt läbi lüüa.

 

See on ilmestus sellest, kuidas ärimudeli eeldused ja juhtimise harjumused leiavad õiguse selle põhjal, mis on edu toonud. Kuna seda, mis edu on toonud üritatakse korrata üha uuesti, siis eiratakse vajadust muudatuste sisseviimiseks ja ümberkujunemiseks. Kahjuks isegi siis, kui kaotatakse konkurentsivõimet. Tavapäraselt on see niinimetatud fikseeritud või pärand mõtteviisi tulemus ning mida ei osata seostada mõtteviisiga ning aetakse segi väliskeskkonna mõjude, juhtide, töötajate oskamatusega ning tahte puudumisega.

 

Fikseeritud mõtteviis on iseenesest üsna tavapärane tulem. Mõtteviisi ja inimese teadlikkuse arendamine on vähe käsitletud teema ning tihti inimesed isegi ei mõista selle olemust ja mõju.

 

Positiivselt mõtlemine üksi ei toimi…

Räägitakse palju positiivse mõtlemise vajalikkusest ja selle mõjust. Siinkohal aga on oluline mõista, et positiivne mõtlemine ei ole üksi tõhus ja mõjus. Oled kindlasti kogenud häid mõtteid, ideid, unistusi kuid üsna ruttu on need jahtunud. Jahtumist ja loobumist põhjustavad uskumused. Uskumused on mõtted, mille mõtlemist on palju harjutatud. Seega, mis on parim ja võimalik tuleb nagu plaadilt ja on lindistus kõigest sellest mida oled kuulnud, näinud, kogenud. Seega teadlik positiivne mõte saab hävitava löögi uskumuselt koos ebamugavust tekitava tundega. Mida enam häid mõtteid oma mõtteviisile kaotad seda enam kinnistub uus uskumus, et kõik on nii nagu on ja muuta pole võimalik. Just nagu elu ja sündmused on kõik kivisse raiutud. Tihti kutsuvad inimesed seda reaalsuseks ja tõeks!

 

Mõttemaailma arendamine on tõesti maailma kõige edukamate inimeste avalik saladus. Muutus saab alati alguse endast- kindlasti oled seda kuulnud. Kuid mida siis täpselt peab muutma ja sinna see jääb. Harva räägitakse, et muutmist vajab mõtlemine ja veel harvemini räägitakse ja õpetatakse kuidas seda teha.

 

Lahedus on lahendus

 

Lahendust, mis töötab üleöö seisneb Sinu isiklikus otsuses ja usus.

 

1. Vastupanu on loomulik ja aitab avastada piiratud uskumusi. Tunded annavad märku sellest mida usun ja arvan.

2. Areng ja muutus tähendab elu. Kui see poleks tõde vahetaksime tänaseni piima leiva vastu.

3. Inimene on alati võimeline muutuseks- olenemata vanusest, soost või millestki muust.

4. Huvi ja uudishimu juhatab edasi. See mida me ei usu, on see mida me ei mõista.

5. Pühenda aega mõtteviisi uurimiseks ja õppimiseks. Värba endale Coach või mentor ning loe vastavat kirjandust.

 

Juhina omab Sinu mõtteviis olulist mõju nii Sinule endale, kui ka sind ümbritsevale. Me inimestena oleme harjunud läbi tegutsemise lahendama probleeme ja meie tegutsemine on seotud mõtteviisiga. Kusjuures mõtteviis sisaldab mõtteid tundeid ja kogemusi nii Sinu enda, teiste kui ka olukordade kohta. Kui vajad uut tulemust on vaja selleks eesmärki ning sobivaid uskumusi ning hoiakuid ja loomulikult järjepidevat harjutamist. Meie ajumuskel ja ajus olevad närviühendused vajavad distsipliini. Ajule meeldib mängulisus ja harjutamine ning sellel kõigel on väga oluline roll meie tervisele nii vaimses, kui ka füüsilises mõttes.

 

Reelika Jeferjev

 

Mõtteviiside Coach ja koolitaja

© OJAR 2022. Kõik õigused kaitstud.

bottom of page